Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest środa, 23 września 2020 18:53

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 06 października 2008 15:30 

Pytanie głównie do starszych studentów.

Czy będąc na nurcie A jestem w stanie dostać daną specjalność, czy też lepiej przenieść się na nurt B? A może zrobić to tylko na poszczególnych wykładach, a nie 'porywać' się na wszystkie?

Generalnie sytuacja ma się tak: jestem na nurcie A, chcę mieć specjalność podaną w temacie i będę do tego uparcie dążyć ;-) Czy coś mi doradzacie? Jakieś dodatkowe przedmioty? Ćwiczenia? Praktyki? Cokolwiek? Przeniesienie na nurt B? Jeśli tak to na którym wykładzie, etc.

Za WSZELKIE uwagi i propozycje będę wdzięczna. :-)

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 06 października 2008 17:54 

Ja myślę, że po nurcie A pewnie da się zrobić zastosowania (będzie to trudne), ale po nurcie B będzie zdecydowanie łatwiej. Na zastosowaniach jest dużo wykładów teoretycznych, i są to głównie wykłady opatrzone literką B (jawnie lub niejawnie).

Tytuł:
PostNapisane: środa, 08 października 2008 11:24 

Zastanów się Namarie, czy ta spec. to Twoje marzenie, ponieważ nazwa jest myląca. To specjalizacja typu 'lżejsza teoretyczna' (ale niewiele lżejsza ;-) ) - i bardzo mało będzie w niej "zastosowań".
Ale oczywiście, bez problemów możesz pójść na tą specjalizację ;-) (pierwszy semestr jest identyczny jak na teoretycznej)

Tytuł:
PostNapisane: środa, 08 października 2008 16:26 

dawny Jozue napisał(a):
Zastanów się Namarie, czy ta spec. to Twoje marzenie, ponieważ nazwa jest myląca. To specjalizacja typu 'lżejsza teoretyczna' (ale niewiele lżejsza ;-) ) - i bardzo mało będzie w niej "zastosowań".
Rozmawiałam ze starszymi studentami, którzy robią tę spec. i zastanawiałam się nawet nad zrobieniem obu (teoria + zastosowanie), oczywiście wszystko w miarę możliwości. Ale generalnie jestem przygotowana na 'poziom', który napotkam :) Tzn. licze się z trudnościami.

chodziło mi głównie o to, czy jest jakies ograniczenie dla poszczególnej spec. typu: trzeba być na nurcie B, aby zdobyć tę i tę specjalność, czy: trzeba zdać to i to dodatkowo, aby... bla bla bla.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 08 października 2008 17:46 

wg planu studiów, faktycznie, do 5 semestru sporo zajęć się pokrywa z teoretyczną. Jest też napisane, że zasadniczo warto robić kursy na poziomie B, lecz (z tego, co słyszałem) nie jest to reguła, która jest jakaś bardzo kluczowa.. Jedynie kluczowy jest Rachunek PPB 1B, który wymaga Funkcji Rzeczywistych. Więc pewnie na ten przedmiot warto się zapisać. Wg planu, powinno się też zrobić analizę funkcjonalną 1, do której jest wymagana topologia B.

Natomiast nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że ta sekcja to taka druga teoretyczna, tylko "niewiele" lżejsza. Teoretycy studiują wg swoich zainteresowań właściwie od 6. semestru (czytaj: kończą się przedmioty obowiązkowe); na zastosowaniach tych obowiązkowych przedmiotów jest dużo więcej, więc swoboda wyboru wykładów jest nieco bardziej ograniczona (no, chyba, że ktoś chce robić co semestr 40-50 ects, ale to niełatwe :P )

Co do przenoszenia na nurt B - na algebrze nie będzie to robiło aż tak dużej różnicy, jak ktoś się chce specjalizować faktycznie w prawdopodobieństwie, algebra na wysokim poziomie nie jest mu niezbędna. Natomiast Analiza może być bardzo przydatna na RP.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 08 stycznia 2009 19:03 

Na jaki przedmiot warto zapisać się w drugim semestrze jeśli chce się w przyszłości iść na zastosowania? Czy topologia (B) jest w zasięgu studenta pierwszego roku?

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 08 stycznia 2009 19:32 

Z obecnego 2 roku większość osób idących na zastosowania robila wstęp do teorii zbiorów u dr. Kraszewskiego. Bardzo przyjemny przedmiot, polecam :-) Możnaby wziąć to + jakiegoś humana, bo potem nagle się mało czasu na humany robi.
Topologię B też parę osób robiło. Do zrobienia, ale tak samo można robić na 4 semestrze i tak chyba jest lepiej.
Za to słyszałam pogłoski, że może się pojawić jakiś wstęp do funkcji rzeczywistych. Może to będzie dobry przedmiot do wyboru dla zastosowań? My tego nie mieliśmy.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 09 stycznia 2009 20:06 

ewus napisał(a):
Z obecnego 2 roku większość osób idących na zastosowania robila wstęp do teorii zbiorów u dr. Kraszewskiego. Bardzo przyjemny przedmiot, polecam Smile

Tak jest chyba co roku :) Idą na to głównie przyszli zastosowańcy i teoretycy :)
MatiM napisał(a):
Czy topologia (B) jest w zasięgu studenta pierwszego roku?

Topologia jest specyficzna. Jeżeli jesteś dobrym studentem i potrafisz przejść na pewien poziom abstrakcji to przedmiot dla Ciebie. Dla niektórych, nawet świetnie radzących sobie studentów było to nie do przeskoczenia na pierwszym roku.
ewus napisał(a):
jakiegoś humana, bo potem nagle się mało czasu na humany robi.

Popieram. Zrób humany, bo później czasu na to brakuje, a i nie chce się. Na wyższych latach pojawiają się większe możliwości jeśli chodzi o matematyczne przedmioty, więc czasami trudno jest wszystko upchać. Z doświadczenia, humany w letnim są jakieś przyjemniejsze ;)
ewus napisał(a):
Za to słyszałam pogłoski, że może się pojawić jakiś wstęp do funkcji rzeczywistych.

Jest to przedmiot głównie dla biomatematyków. Moje koleżanki robiły to przed funkcjami rzeczywistymi i może troszeczkę im to pomogło na "naszych" funkcjach. Może być pomocne:)

Na pierwszym roku nie ma zbytnich manewrów. Braki w wiedzy ograniczają niestety. Wszystko zaczyna się po rachunku prawd. Dopiero wtedy coś zaczyna się "dziać" :D[/quote]

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]