Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest środa, 23 września 2020 18:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 02 stycznia 2009 10:19 

Witam
Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa przyjmowania studentów innych uniwersytetów na studia magosterskie we Wrocławiu. Bo niby czytałam zasady i takie tam, czytając niektóre komentarze na forum mam wrażenie, że trzeba być niewiadomo jak wybitnym żeby przyjęli kogoś spoza miasta. Prosiłabym o konkretne komentarze na ten temat bo naprawdę chciałabym się dostać w tym roku:)
I jeszcze jedno... Apropo tego egzaminu co trzeba pisać. Czy ktoś ma jakieś materiały przygotowujące do niego czy coś w ten deseń?
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 02 stycznia 2009 12:00 

Jeżeli dobrze rozumiem, chodzi pani o przyjęcie na studia II stopnia (uzupełniające magisterskie) po licencjacie z innej uczelni.

Warunkiem przyjęcia jest zdanie egzaminu. Na stronie
http://www.math.uni.wroc.pl/egzmgr/inde ... ge=zadania
znajdują się zadania. Panią interesuje tylko część licencjacka (egzamin licencjacki jest jednocześnie egzaminem wstępnym na studia II stopnia).

Jest 20 zadań testowych, po 1 punkcie za zadanie z 4 poprawnymi odpowiedziami, 120 minut oraz 6 zadań otwartych za łącznie 20 punktów, kolejne 120 minut. Do zdania egzaminu potrzeba 20 punktów (na 40), sporadycznie próg ten jest lekko obniżany.

Testy można sobie potrenować samodzielnie, załączone odpowiedzi umożliwiają samodzielną ocenę. Zadania otwarte z poprzednich egzaminów można sobie obejrzeć i samemu rozwiązać, tu jednak algorytmu samooceny nie ma.

Tyle oficjalnych informacji. Może studenci, którzy przez tę procedurę przeszli, będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 02 stycznia 2009 21:32 

@monis, nie martw się, żeby się dostać nie trzeba być wybitnie dobrym :) Jestem tego żywym przykładem. Na studia II stopnia przyszedłem z uczelni słabszej (o wiele wszechświatów) od dowolnego uniwersytetu (a rozumiem, że na jakowymś teraz kończysz studia I stopnia) i naprawdę nie jest tak źle. Jest wręcz przeciwnie. Egzaminu wstępnego (czyli licencjackiego na UWr) nie powinnaś się obawiać, na teście trzeba być przytomnym, żeby nie zrobić głupiego błędu, łatwo tu stracić punkty, ale zadania otwarte są dość przewidywalne, schematyczne i w 90% przypadków (niektórzy pewnie stwierdzą, że w 100%) po prostu łatwe.

Nie miałem też żadnych problemów formalnych z przyjęciem na studia, informacje czerpałem głównie z mailowych konwersacji z byłym prodziekanem prof. Karchem. Możesz też spróbować napisać do obecnego prodziekana (prof. Palmowskiego) lub zadzwonić do dziekanatu w razie wątpliwości. Ogólnie, w moim odczuciu, administracja nie robi zbędnych problemów i nie trzyma się kurczowo regulaminu, można się często dogadać :)

Mogę napisać coś jeszcze (odnośnie samego już studiowania) jeśli Cię to interesuje, najlepiej rzuć jakimś konkretniejszym pytaniem.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 02 stycznia 2009 22:20 

Ja już co prawda jestem absolwentką, ale też ukończyłam studia takim trybem. Jeżeli chodzi o egzamin to nie jest trudno się dostać, ale trochę pouczyć się trzeba, zwłaszcza jeśli przychodzisz z "gorszej" uczelni. Bardzo pomocne są te zadania z poprzednich lat oraz rozwiązania. A żeby się dostać, wystarczy egzamin zdać :)

Co do kwestii formalnych to większym problemem jest jak już się dostaniesz na te studia. Tam nikt nie zapyta się, czy przyszłaś z zewnątrz i czy czegoś nie wiesz. Traktują Ciebie jak "czwartoroczniaka", który powinien wiedzieć wszystko. (Prawda jest taka, że bardzo mało ludzi przychodzi z zewnątrz). Więc radzę o wszystkie swoje sprawy dbać samemu i dużo pytać. Mi bardzo pomogły panie w dziekanacie, które są bardzo miłe :) Także jeśli czegoś nie wiesz, pisz śmiało :)

Podobnie jest z kwestią nauki. Wszystkie różnice programowe i niedociągnięcia musisz raczej nadgonić. Na szczęście na uczelni jest wiele świetnych i chętnych do pomocy dadaktyków i kolegów/koleżanek. Myślę, że trudnością dla ludzi z "zewnątrz" jest właśnie przestawienie się na nowy tryb nauki.

Ja ukończyłam te studia, więc pokazałam, że można to zrobić. Życzę zatem powodzenia :D

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 03 stycznia 2009 9:25 

No ja jestem studentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i czesm myślę że może mi to nie wystarczyć by dostać się na studia we Wrocławiu. Nie ze względu na to że tam się źle uczę czy coś tylko bardziej ze względu na różnice programowe. Chciałabym pójść na specjalność matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach a nie miałam kilku przedmiotów z tej specjalności i trochę mnie to martwi gdyż sama musiałabym się przygotować w zakresie tych przedmiotów. Więc jeśli ktoś ma jakieś notatki materiały i inne takie to też może tutaj mi coś podać:) W razie co to jestem cały czas dostępna na gg:6422761

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 03 stycznia 2009 11:12 

Co do materiałów, to pooglądaj sobie strony wykładowców, często są tam skrypty, zadania, egzaminy z poprzednich lat itd., a najlepiej pytać studentów danej specjalności (ja nie jestem na ekonomicznej, ani Ela na niej nie była, więc tu Ci akurat nie pomożemy).

Co do różnic programowych to ja też mam z tym problem. Na szczęście program studiów (polecam Ci go zresztą poczytać, bo gdy sam starałem się o przyjęcie, to znałem go praktycznie na pamięć i bardzo mi to pomogło :) ) jest dość elastyczny, można podorabiać brakujące przedmioty. Kłopot może być z konfliktami czasowymi w planie zajęć. Tutaj polecam jednak ponownie udać się do dziekanatu, a już najlepiej w poniedziałek na dyżur dziekański i zapytać prof. Palmowskiego bezpośrednio, na pewno coś doradzi. Według mnie większym problemem są nie same różnice programowe co poziom przedmiotów. Chodzi mi o to, że pomimo iż na studiach I stopnia miałem 3 semestry analizy matematycznej, 2 algebry liniowej, 1 wstępu do matmy i nie byłem tam najsłabszym studentem, to tutaj każdy chyba wiedział z tego więcej ode mnie :) Jednak i z tym można sobie poradzić, musisz tylko nastawić się, że czeka Cię duuuużo pracy :)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 03 stycznia 2009 11:19 

Egzamin wstępny nie obejmuje przedmiotów specjalizacyjnych. Dopiero druga część egzaminu, tzw. część magisterska je obejmuje, a ona jest pod koniec całych studiów, więc do tego czasu zdążysz nadgonić. Pewnie wszystkie te przedmioty, które są różnicami programowymi będą Ci kazali zrobić na ich uczelni, ale w tej sprawie najlepiej rozmawiać z prodziekanem ds. dydaktycznych (został nim chyba pan dr Wróblewski). W przypadku, gdy tych różnic jest za dużo możesz studiować 3 a nie 2 lata, ale o to też najlepiej podpytać wyżej wymienioną osobę lub panie w dziekanacie.

Uważaj tylko na powiązania pomiędzy przedmiotami. Czasami do zrobienia danego przedmiotu wymagane jest wcześniejsze zrobienie innego. To może trochę komplikować sprawę odnośnie nadrabiania różnic programowych. Ale jak napisał Lewap, ludzie są bardzo przyjaźni i można się z nimi dogadać :)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 03 stycznia 2009 11:31 

Elka napisał(a):
Pewnie wszystkie te przedmioty, które są różnicami programowymi będą Ci kazali zrobić na ich uczelni, ale w tej sprawie najlepiej rozmawiać z prodziekanem ds. dydaktycznych (został nim chyba pan dr Wróblewski).

Przed prodziekanieniem jestem skutecznie chroniony brakiem habilitacji :P

Jestem natomiast wicedyrektorem d/s dydaktycznych, a prodziekanem d/s dydaktyki matematyki jest prof. Palmowski. Co w niczym nie zmienia faktu, że rozmawiać można z każdym z nas, chociaż w istocie zaliczanie poszczególnych semestrów i całych studiów leży w gestii dziekana, więc prof. Palmowskiemu jest nieco bliżej do tych kwestii.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 04 stycznia 2009 12:38 

Jarosław Wróblewski napisał(a):
Jestem natomiast wicedyrektorem d/s dydaktycznych, a prodziekanem d/s dydaktyki matematyki jest prof. Palmowski.

A to przepraszam :) Jak już mówiłam, skończyłam studia i nie jestem na bieżąco :P

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]