Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest środa, 23 września 2020 18:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 31 marca 2009 21:26 

Witam!
Jako, że za rok kończę liceum zastanawiam się nad wyborem studiów (chce być już kilka miesięcy przed zdecydowany na 100%, przynajmniej na miasto).
Rozważam kilka opcji i jedną jest właśnie UWr.

Wybieram się na matematykę, konkretniej na matematykę teoretyczną i mam w związku z tym kilka pytań.
Interesuje mnie czy i jak szybkie ukierunkowanie się pod działy wybrane działy jest możliwe? Zależy mi szczególnie na teorii liczb i kombinatoryce, również ale już w mniejszym stopniu na teorii gier. Ciekawy jestem czy są możliwości już na 1 (no może 2) roku wybrania jakiejś wąskiej specjalizacji (nie chodzi mi o wybór miedzy teoretyczną/komputerową/finansową), ale właśnie ukierunkowaniu się na matmie teoretycznej (tu przyciąć przedmiotów, tu dodać, tu uczęszczać na jakieś dodatkowe wykłady :wink: ) Jeśli jest taka możliwość to jak to wygląda, jaka trzeba mieć średnią (bo wiem, że z takim troszkę indywidualnym tokiem studiów wiąże się potrzeba posiadania wysokiej średniej).

Drugi mój problem to fizyka. I nie chodzi to. że fizyka jest ble i nie chce jej na studiach, ale chciałbym się dowiedzieć wzięcie sobie jakiś dodatkowych godzin jest możliwe (oczywiście studiując tylko czystą matmę). Interesują mnie zagadnienia z astrofizyki; czasoprzestrzeń (Szczególna i Ogólna teoria względności), ciemna materia. Nie jest to jakaś pasja, ale raczej takie dość luźne zainteresowania, które być może kiedyś w przyszłości będę chciał rozwijać.

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 31 marca 2009 23:42 

Tutaj masz zasady studiowania i wymagania na specjalizacje teoretyczną. Jeżeli będzie Ci dobrze szło, to na pewno będziesz mógł nieco ponaginać zasady, a w ostateczności, te przedmioty ze specjalności teoretycznej po prostu Ci się przydadzą, na podobnej zasadzie jak każdemu przydaje się matematyka na poziomie liceum, rozszerzy Twoje pojęcie o wszystkim, dając silną bazę do rozwijania zainteresowań. Teoretycznie możesz od pierwszego semestru wpychać się na prawie każdy przedmiot, ale lepiej przyłożyć się przez pierwszy rok (szczególnie wstęp do matematyki, bez tego zapomnij o specjalizacji teoretycznej), żeby potem było już łatwiej. Przedmioty, które masz w zasadach stanowią minimum, od drugiego semestru możesz już wybierać przedmioty w normalnym trybie (zapisy na przedmioty, brzmi groźnie, ale nie przejmuj się tym) i będziesz mógł wybierać dowolne przedmioty, a jeżeli zagadasz (już w trakcie studiów) z władzami wydziały fizyki i naszego wydziału (to też nie jest groźne, bo to w końcu myślący ludzie, którzy są po studiach ;) ), to bardzo możliwe, że będziesz mógł robić interesujące Cię przedmioty (jeżeli jesteś ambitny to również na innych uczelniach). Do tego chyba wysoka średnia nie jest najważniejsza, bo w końcu mógłbyś podbijać ją "zapychaczami godzin", z których można dostać wysokie oceny. Zapewne w razie takiej potrzeby wszystko będzie rozstrzygane indywidualnie, bo tacy fajni tu jesteśmy.
Również pozdrawiam

PostNapisane: wtorek, 31 marca 2009 23:54 
Opiekun I roku

netir napisał(a):
Interesuje mnie czy i jak szybkie ukierunkowanie się pod działy wybrane działy jest możliwe? Zależy mi szczególnie na teorii liczb i kombinatoryce, również ale już w mniejszym stopniu na teorii gier. Ciekawy jestem czy są możliwości już na 1 (no może 2) roku wybrania jakiejś wąskiej specjalizacji (nie chodzi mi o wybór miedzy teoretyczną/komputerową/finansową), ale właśnie ukierunkowaniu się na matmie teoretycznej (tu przyciąć przedmiotów, tu dodać, tu uczęszczać na jakieś dodatkowe wykłady :wink: ) Jeśli jest taka możliwość to jak to wygląda, jaka trzeba mieć średnią (bo wiem, że z takim troszkę indywidualnym tokiem studiów wiąże się potrzeba posiadania wysokiej średniej).

Nasz program studiów jest elastyczny i daje spore możliwości kształtowania własnego programu, więc w pewnym sensie każdy student ma swój indywidualny tok, który sam sobie wybiera. Nie zmienia to jednak faktu, że pewnych podstawowych wykładów przyciąć się nie da, każda też specjalność (w tym teoretyczna) ma swoje dodatkowe wymagania. Proponuję dokładnie poczytać program studiów.
Jak student jest zdeterminowany w kierunku teoretycznym, to bardzo szybko może nawiązać kontakt z odpowiednim pracownikiem naukowym (w naszym Instytucie to zupełnie naturalne) i za jego radą odpowiednio kształtować swój plan.

netir napisał(a):
Drugi mój problem to fizyka. I nie chodzi to. że fizyka jest ble i nie chce jej na studiach, ale chciałbym się dowiedzieć wzięcie sobie jakiś dodatkowych godzin jest możliwe (oczywiście studiując tylko czystą matmę). Interesują mnie zagadnienia z astrofizyki; czasoprzestrzeń (Szczególna i Ogólna teoria względności), ciemna materia. Nie jest to jakaś pasja, ale raczej takie dość luźne zainteresowania, które być może kiedyś w przyszłości będę chciał rozwijać.

Wzięcie dodatkowych godzin z fizyki wymagałoby kontaktu z Wydziałem Fizyki i Astronomii. Z naszej strony nie widzę problemu z zaliczaniem wykładów np. na fizyce (choć formalnie, jeśli chce się to mieć uwzględnione potem w swojej historii studiów matematycznych, to potrzebna jest zgoda dziekana, z uzyskaniem której nie powinno być żadnych problemów). Ciężko mi jednak odpowiedzieć, jak to od strony formalnej widzą to fizycy (choć zdziwiłbym się, gdyby się nie zgodzili...).

JK

PostNapisane: piątek, 17 kwietnia 2009 11:38 

netir napisał(a):
zagadnienia z astrofizyki; czasoprzestrzeń (Szczególna i Ogólna teoria względności), ciemna materia. Nie jest to jakaś pasja, ale raczej takie dość luźne zainteresowania, które być może kiedyś w przyszłości będę chciał rozwijać.

Wydaje mi się, że nie miałbyś żadnych problemów. Na kilka przedmiotów chodzili ze mną ludzie z fizyki, z Uniwersytetu jak i z Politechniki, więc problemów być nie powinno. Pewnie to kwesta napisania kilku podań.
Powodzenia i zapraszamy :)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]