Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest piątek, 22 stycznia 2021 18:35

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 06 października 2012 12:49 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 27 maja 2004 13:48
Posty: 1192
A to by znaczyło, że student studiów I stopnia ma bezpłatnych 180 pkt ECTS (program) + 30 pkt ECTS (rezerwa),

zaś student studiów II stopnia ma odpowiednio 120 +30.

Oczywiście te limity dotyczą wyłącznie studentów, którzy swoje aktualne studia rozpoczęli w roku 2011/12 lub później (bo prawo nie działa wstecz).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 06 października 2012 14:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 września 2009 21:38
Posty: 911
Płeć: mężczyzna
Skąd wniosek, że student studiów II stopnia ma 120+30?

Art. 170a.2. napisał(a):
Poza limitem punktów ECTS, o którym mowa w art. 164a, student, o którym mowa w
ust. 1, ma prawo bez wnoszenia opłat do korzystania z zajęć na określonym poziomie
studiów, za które może uzyskać dodatkowo nie więcej niż 30 punktów ECTS, a student
realizujący kształcenie w ramach indywidualnych studiów międzyobszarowych, o których
mowa w art. 8 ust. 2 - nie więcej niż 90 punktów ECTS.


Art. 164a.2. napisał(a):
2. W celu uzyskania dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia student jest
obowiązany uzyskać co najmniej 180 punktów ECTS, studiów drugiego stopnia - co najmniej
90 punktów ECTS, jednolitych studiów magisterskich - co najmniej 300 punktów ECTS w
systemie studiów pięcioletnich oraz 360 punktów ECTS w systemie studiów sześcioletnich.


Z tego, jak rozumiem, wynika raczej 90+30. Chyba żeby punkt artykułu 170. rozumieć jako "30 punktów więcej niż student jest obowiązany uzyskać" (a tych może być więcej niż 90). To byłoby nawet dosyć rozsądne (zwłaszcza że przecież studia inżynierskie dzielą się inaczej), ale chyba nie wynika jednoznacznie z zapisów art. 164a


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 06 października 2012 15:39 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 27 maja 2004 13:48
Posty: 1192
Początkowo też rozumiałem to tak, jak Pan, tzn: 90+30. Kluczowe jest tu jednak rozstrzygnięcie, co to znaczy "limit punktów określony w art. 164a". Można to różnie interpretować. Np. można uznać, że limit ten jest implicite określony w ustępie 1 art. 164a, gdzie jest napisane, że student ma uzyskać liczbę punktów ECTS zgodną z programem studiów. Natomiast ustęp 2 i 3 nakładają tu dolne ograniczenia na ten limit. Przy takiej interpretacji jeśli program studiów II stopnia przewiduje uzyskanie 120 pkt ECTS, to zachodzi wariant 120+30. Obecnie skłaniam się właśnie do tej interpretacji. Za nią przemawia Art. 165, gdzie przewiduje się z grubsza, że jeden semestr studiów odpowiada 30 pkt ECTS, wobec tego typowe 4-semestralne studia II stopnia powinny odpowiadać 120 pktom ECTS, co przy interpretacji 90+30 nie zostawiałoby żadnego luzu na "dodatkowe punkty ECTS". Proszę też zwrócić uwagę na Art. 170a.1, który też przemawia za interpretacją 120+30. Właśnie, Art. 170a.2 należy czytać w kontekście Art. 170a.1.
Znów dobrze byłoby, gdyby UWr określił tę sprawę dokładniej (tak jak zrobił to UW). Poza tym o ileż lepiej byłoby, gdyby prawo było pisane jaśniej, dokładniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 06 października 2012 17:36 
Offline

Dołączył(a): piątek, 10 sierpnia 2012 17:51
Posty: 105
Płeć: kobieta
Niestety prawo z reguły pisane jest tak żeby szary obywatel jak najmniej rozumiał, przyjął do wiadomości za co go ukarzą, a jak nie przyjmie to i lepiej bo za to zapłaci, i nie daj Boże, żeby znał swoje prawa, bo jeszcze będzie miał jakieś żądania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 23 października 2012 16:14 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 27 maja 2004 13:48
Posty: 1192
Zapytałem sie w tej sprawie Ministerstwa (przez formularz elektroniczny). Oto tekst wysłany przeze mnie do Ministerstwa:

Mam pytania w sprawie limitu bezpłatnych punktów ECTS.

Art. 164a.2 podaje dolne ograniczenie na liczbę punktów ECTS przewidzianą w
programie studiów, upoważniającą do nadania stopnia licencjata czy magistra.

Sa to odpowiednio liczby: 180 pkt ECTS (licencjat) i 90 pkt ECTS (stopień magistra na studiach II stopnia).

Pytanie:

Czy program studiów II stopnia może przewidywać uzyskanie większej liczby punktów
ECTS niż dolne ograniczenie powyżej, tzn. np. 120 w przypadku 4-semestralnych
studiów II stopnia.

Czy w takim przypadku limit punktów ECTS, o którym mowa w art. 164a i do którego
odnosi się art. 170a.2, wynosi 120 pkt ECTS, i w związku z tym zgodnie z art. 170a.2
student ma prawo bez wnoszenia opłat do korzystania na tym kierunku studiów z zajęć,
za które można uzyskać dodatkowo 30 pkt ECTS ponad limit 120 pkt ECTS ?

Zgodnie z art. 165 program 4-semestralnych studiów II stopnia powinien przewidywać
uzyskanie przez studenta 120 pkt ECTS (30 pkt za każdy semestr).

W związku z tym, czy limit punktów ECTS, o którym mowa w art. 164a i do którego
odnosi się art. 170a.2, jest równy po prostu liczbie punktów ECTS przewidzianej w
programie studiów?


A oto odpowiedź z Ministerstwa:

Szanowny Panie,

uprzejmie wyjaśniam, że istotnie ustawa w art. 164 a ust. 2 zawiera sformułowanie:
"W celu uzyskania dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia student jest
obowiązany uzyskać co najmniej 180 punktów ECTS, studiów drugiego stopnia - co
najmniej 90 punktów ECTS". Oznacza to, że w przypadku studiów drugiego stopnia
trwających cztery semestry liczba punktów może wynosić 120. Dodatkowy limit 30
punktów ECTS przyznawany jest wówczas oczywiście ponad ww. limit 120 punktów ECTS.


Z poważaniem

Małgorzata Dobkiewicz
Specjalista
Wydział Toku Studiów
Departament Nadzoru i Organizacji
Szkolnictwa Wyższego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 23 października 2012 18:11 
Offline

Dołączył(a): piątek, 10 sierpnia 2012 17:51
Posty: 105
Płeć: kobieta
O! Nareszcie coś wiadomo jaśniej! To całe szczęście, że chociaż tyle... :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 24 września 2013 18:38 
Offline

Dołączył(a): piątek, 10 sierpnia 2012 17:51
Posty: 105
Płeć: kobieta
Troszkę odświeżę temat, bo w końcu chyba jednoznaczna odpowiedź nie padła. Całkowita pula punktów ECTS jakie przysługują to 180 + 120 + 30 czy (180 + 30) + (120 + 30)?
I jeszcze w kwestii upewnienia, czy nic się nie zmieniło w kwestii chodzenia na wykłady jako wolny słuchacz? Wciąż można swobodnie na nie przyjść bez zapisywania się? Da się to samo wynegocjować z ćwiczeniami?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 24 września 2013 18:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 września 2009 21:38
Posty: 911
Płeć: mężczyzna
Oluunka napisał(a):
I jeszcze w kwestii upewnienia, czy nic się nie zmieniło w kwestii chodzenia na wykłady jako wolny słuchacz? Wciąż można swobodnie na nie przyjść bez zapisywania się? Da się to samo wynegocjować z ćwiczeniami?

Czemu nie? Jakoś trudno mi sobie wyobrazić żeby ktoś kogoś wyrzucał z sali, jak nie przeszkadza...
Od lat chodzę na różne przedmioty bez zapisywania się, na niektórych zaliczałem ćwiczenia, i jeszcze nigdy nikt mi nie robił problemów z tym.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 24 września 2013 19:44 
Offline
Opiekun I roku
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 04 października 2004 11:50
Posty: 3694
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
Oluunka napisał(a):
Troszkę odświeżę temat, bo w końcu chyba jednoznaczna odpowiedź nie padła. Całkowita pula punktów ECTS jakie przysługują to 180 + 120 + 30 czy (180 + 30) + (120 + 30)?

Raczej 180 + 30 oraz 120 + 30 - to są pule punktów na odrębnych studiach i nie można ich dodawać.

JK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 24 września 2013 20:18 
Offline

Dołączył(a): piątek, 10 sierpnia 2012 17:51
Posty: 105
Płeć: kobieta
Dziękuję bardzo za odpowiedź


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL