Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest wtorek, 19 stycznia 2021 0:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 11 marca 2013 13:22 

Mam pewne wątpliwości odnośnie zmianach w ustawie dotyczącej szkolnictwa wyższego i szukam ich potwierdzenia.
W latach 2011/2012 rozpocząłem pierwsze studia na pwr wykorzystując 36 ects po dwóch semestrach i skreśliłem się z listy studentów.
W roku 2012/2013 rozpocząłem studia ponownie na PWr oraz na matematyce(Uwr) jako drugi kierunek, po pewnym czasie stwierdziłem że chcę studiować tylko na UWr.
Z tego co rozumiem w związku z nowelizacja ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym weszła w życie 1 października 2011 r. tracę 36 punktów z puli ects przyznanych mi na studia pierwszego stopnia na matematyce?
Dziękuje za odpowiedz.

PostNapisane: poniedziałek, 11 marca 2013 20:27 

Hmm, Pana sytuacja jest bardzo zawiła. W Pana przypadku bardzo istotne są daty przyjęcia na studia (a chodzi o 3 studia pierwszego stopnia).
Następnie trzeba sie dokładnie wczytać w ustawę (*) z marca 2011, która znowelizowała PSW. W tej ustawie (*) są różne vacatio legis. Mogą tu być też wątpliwości interpretacyjne. Dlatego pewnie i sam diabeł tego jednoznacznie nie rozstrzygnie (prawo (*) jest napisane fatalnie).

Moja rada:

niech Pan się zapyta na stronie Ministerstwa. Tam jest specjalna zakładka w sprawie reformy szkolnictwa wyższego i formularz internetowy, przez który można zadawać pytania. Sugeruję, by bardzo dokładnie podał Pan:

a) daty przyjęcia na studia (tzn. daty decyzji o przyjęciu Pana na określone studia),
b) daty rozpoczęcia studiów (tzn. daty immatrykulacji),
c) liczby punktów ECTS skonsumowane przez Pana na poszczególnych kierunkach studiów.

W związku z vacatio legis o którym wspomniałem wyżej jest szansa, że Pana obecne studia na matematyce na UWr sa traktowane nadal jako 2. kierunek studiów, na kórym ma pan pełny limit bezpłatnych punktów a być może również dodatkowo 30 bezpłatnych punktów ECTS, niezależnie od tego, że (czy) zrezygnował Pan ze studiow I stopnia na PWr rozpoczętych w roku 2012/13. I na tym drugim kierunku studiów zgodznie z vacatio legis nie pobiera się od Pana opłaty związanej z tym, że jest to drugi kierunek studiów. Co nie znaczy, że nie pobiera się opłaty związanej z wykorzystaniem nadwymiarowych punktów ECTS. Właśnie, to jest bardzo mętne...

Ja się kiedyś zapytałem i po 2 tygodniach dostałem e-mailowo odpowiedź.

Dodam jeszcze, że niezależnie od odliczania zużywanych przez Pana punktów ECTS z tzw. bezpłatnego limitu, aby uczelnia mogła pobrać od Pana opłatę za ewentualne nadwymiarowe punkty ECTS, musi z Panem zawrzeć umowę. Na razie nie jest jasne, czy uczelnia będzie zawierać umowy ze studentami, którzy rozpoczęli studia w roku 2012 lub wcześniej (bo umowy raczej nie powinno się zawierać ze wsteczną moca działania). W takim przypadku po prostu by się Panu upiekło, tzn. niezależnie od liczby zużytych punktów ECTS nic by Pan nie płacił za te nadwymiarowe.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]